سمینار / کارگاه علمی ورزشی یوگا تهران زمستان 1396 سمینار / کارگاه علمی ورزشی یوگا تهران زمستان 1396 سمینار / کارگاه علمی ورزشی یوگا تهران زمستان 1396

سمینار / کارگاه علمی ورزش یوگا

  • Update: 06/12/1396

با همت انجمن یوگا ایران ، در تاریخ 20 و 21 بهمن ماه 1396 سمینار/ کارگاه علمی ورزش یوگا در پردیس غدیر تهران برگزار گردید. در این سمینار ضمن استفاده از محضر اساتید یوگا در دو حوزه علمی و کارگاهی ، بر آخرین دست آوردهای علمی یوگا در زمینه یوگا و بهبود عملکرد مغز ، یوگا و بهبود مکانیسم درد ، اصول طراحی تمرین ، نقش تمرینات یوگا در بهبود بیماریها و کاهش استرس ، نقش تمرینات تنفسی در آرامش افراد سخنرانی و تاکید گردید.


در این همایش دکتر پانته آ معجمی اصل، روانشناس و مدیر مرکز تخصصی "یوگا راز" ، در سخنرانی ای با موضوع مغز و تاثیر یوگا بر عملکرد مغز با رویکرد  Neuroscience وNeuroplasticity ،  سه اصل تغییر و ر شد آگاهی، پویایی در هر لحظه و انعطاف پذیری مداوم و لحظه به لحظه را سه عامل رشد فردی نام برد و با اشاره به این سخن حکیم پاتانجلی که " یوگا خاموش کردن ذهن و رها شدن از قالب های فکری است"  به این مهم پرداخت که بر اساس ساختار علم نورون ها، ذهن نه تنها در مغز که در تمامی بدن گسترده است اما چون بیشترین تعداد نورون و سلول در منطقه مغز جای دارد، ما این جایگاه را به عنوان جایگاه ذهن می شناسیم.

دکتر معجمی با بیان اینکه امروز این واقعیت در لابراتوارها و در آزمایشگاه ها به صورت علمی قابل اثبات است، گفت: مغز بیشترین تعداد نورون و سلول را در خود جای داده است به همین علت منطقه ذهن را در جایی به نام مغز می شناسیم.

او  با توجه با تحقیقات اخیر تصریح کرد: مغز عضوی بسیار پویا، بزرگترین و منسجم ترین ساختارِ طبیعی و مصنوعی موجود در طبیعت و هر لحظه در حالِ پویش و فعالیت است و پویش، انعطاف پذیری و آگاهی از قوانینی است که مغز به طور مداوم از آن پیروی می کند و نوع رفتارها، گویش ها، تجربه ها و تفکرات ما بر شکل مغز تاثیر می گذارد لذا امروزه ثابت شده است با انجام تمرینات یوگا فرایند پیری سلول های مغز نیز به تعویق می افتد. 


وی گفت: این دانش، نوروپلاستیسیتی خوانده می شود که بر ساختار انعطاف پذیری مغز تاکید دارد و معتقدم مطالعه این علم برای مربیان یوگا واجب است زیرا مربیانی که خود را به این دانش مجهز می کنند، به روشنی نیاز هنرجو را تشخیص داده و چرایی چیدمان آساناها را به مراتب بهتر درک می کنند.

به گفته او، همین ساختار انعطاف پذیری و تغییر پذیری مغز باعث می شود ذهن هنرجو حتی پس از تجربه ده دقیقه حضور در کلاس یوگا با مربی ای که قوانین را می شناسد،آرام شود یا برعکس، عملکرد نادرست مربی سبب به هم ریختگی بیشتر ذهن هنرجو شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از دیدگاه علم یوگا، غم، حُزن، تشتت خیال، افسردگی، تپش قلب، دم و بازدم ناآرام از نشانه های ذهنی است که خوب کار نمی کند و پرورش و بسط دوستی و مهربانی، شادمانی و سرور و یکسان انگاشتن لذت و درد و ستایش و انکار، ذهن را آرام و هوشیاری را ناب و زلال می کند، تاکید کرد: نوروپلاستیسیتی امروز ثابت کرده که چگونه یوگا و آنچه در یک کلاس یک ساعت و نیمی یوگا انجام می دهیم، به ایجاد سرور و شادمانی و برقراری آرامش و هماهنگی با خودمان و دیگران منجر می شود.

دکتر معجمی به تاثیر یوگا بر تقویت سیستم اعصاب پاراسمپاتیک واقع در ناحیه ای از مغز که به مغز خزندگی یا ساقه مغز شناخته می شود، پرداخت و یادآور شد: سیستم اعصاب سمپاتیک خاصیت برانگیزاننده دارند و ضربان قلب، تنفس و فشار خون را بالا برده و در مقابل سیستم اعصاب پاراسمپاتیک با کاهش ضربان قلب، تنفس، فشار خون و هدایت خون به اندام های داخلی موجب آرامش فرد می شوند. حال، علم نوروپلاستیسیتی ثابت کرده با تمرینات ساده یوگا شامل آساناها، مراقبه، استراحت و یا پرانایاما می توانیم  سیستم اعصاب پاراسمپاتیک را فعال و کمک کنیم که فرد مسائل زندگی اش را با رویکرد پاراسمپاتیک که به واقع باید آن را توانمندی مدیریت بحران نام نهاد، ببیند.وی با بیان توضیحاتی درباره عملکرد سایر قسمت های مغز افزود: تمام هیجانات، ترس، خشم، غبطه خوردن، حسادت و ... در منطقه ای از مغز به نام لیمبیک ریشه می گیرد و این منطقه قابلیت مدیریت تمام سیستم ذهنی و مغزی ما را دارد؛ به نحوی که اگر آن را به حال خود بگذاریم، ذهن ما را با این صفات و هیجانات انباشته می کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در شبکه لیمبیک منطقه ای به نام آمیگدالا وجود دارد که به رغم اندازه بسیارکوچک در حد چند میلیمتر اما قدرت زیادی داشته و وظیفه پُر کردن و ضبط تمام هیجانات و اتفاقات پیرامون ما از دوره جنینی را بدون فیلتر کردن آنها دارد. به عبارتی این منطقه از سه ماهگی دوره جنینی شروع به کار می کند و تا سه سالگی، هفتاد درصد ظرفیت آن پُر می شود. این همان چیزی است که فروید از آن به عنوان ضمیر ناخودآگاه یاد می کند.

وی تصریح کرد: نقش آمیگدالا در حدی که تشخیص های کلی از زندگی زمینی به ما بدهد کافیست اما متاسفانه امروز می بینیم دامنه تاثیرگذاری آن در رویکردهای ذهنی ما بسیار وسیع تر از چیزی است که باید باشد و به واقع مدیریت ذهن ما را به خدمت خود درآورده است.

دکتر گفت: نگاهی به عملکردهای ما که بسیاری از آنها ریشه در خشم، ترس، حسادت، پرخاشگری و ... دارد  این واقعیت را به روشنی تایید می کند. یا اینکه به رغم تصمیم گیری برای اصلاح رفتار و اتخاذ واکنش های مناسب در آینده نسبت به یک عمل مشخص، باز همان رفتار گذشته را تکرار می کنیم و به نظر می رسد که قادر نیستیم رویکرد ذهنی مان را بهتر کنیم، موید همین مطلب است.

او در ادامه سخنانش از تاثیر یوگا بر کاهش اثر نامطلوب آمیگدالا خبر داد و اظهار کرد: خبر خوش اینکه انجام تمارین یوگا یا مراقبه و تنفس به طور صد درصد آمیگدالا را  هم از نظر اندازه و هم به لحاظ کارکرد، کوچک می کند. اما اینجا دقیقا همان جایی است که نقش مربیان یوگا بسیار حساس می شود زیرا اگر مربی آسانایی را در کلاس آموزش دهد که به هنرجو فشار آورده او را دچار استرس کند، آمیگدالا کاملا می تواند از شرایط استرس سوءاستفاده و خود را بزرگ کند. یعنی به جای اینکه بعد از کلاس فرد آرام تر شود، ولع اش برای نمایش، ابرازِ هیجانات و موارد مشابه افزون می شود. از طرفی اگر مربی یوگا، آگاهی در حقیقت حرکات و تمرین هایی که می دهد، نداشته باشد و فقط به صورت انجام یکسری حرکات ورزشی آنها را آموزش دهد، نه تنها آمیگدالا کوچک نمی شود که متورم شده و هیجانات فرد بیشتر می شود.

به گفته وی، مربی با تمرین ها و تصویرسازی هایی که به هنرجو می دهد، بخشی از مغز که مسئول ثبت خاطرات و حافظه (هیپوکامپ) است را در وضعیت بهتری قرار می دهد و این بخش مغز در افرادی که بیش از سه سال یوگا کرده اند، به اندازه یک جوان بیست ساله کار می کند. به عبارتی عملکرد درست این بخش، به نگاهداری خاطره های مثبت و یا هر اطلاعاتی که به آن نیازمندیم، منجر خواهد شد.وی توانایی درک بهتر از بدن، حالات و رفتارهای بدن خودمان، تقویت هوش ورزشی، بالا رفتن آستانه تحمل نسبت به درد، کاهش واکنش های هیجانی و افزایش قدرت تمرکز را از دیگر تاثیرات یوگا بر بهبود عملکرد مغز برشمرد و افزود: منطقه دیگر مغز به نام سینگولا، به فرد در درکی فراتر از امور روزمره کمک کرده و او را به چرایی دلایل حضورش در هستی و چگونگی مجرا شدن فرد برای بسط و گسترش تعادل و هماهنگی با دیگران سوق می دهد. وقتی سینگولا فعال می شود فرد می تواند احساسات دیگران را تجربه کند، با دیگران همدلی و هم دردی کند. حال اگر سینگولای مربی یوگا فعال نباشد، وی قادر به درک حالات و وضعیت هنرجو نخواهد بود و به درستی نمی تواند تمرین هایش را هدایت و مدیریت کند.

او تصریح کرد: کسی که سینگولای فعالی دارد اتفاقات بیرونی را گویی که برای خودش رخ داده، تجربه می کند؛ به این معنی که مثلا با مشاهده یک تمرین یوگا، انگار که خودش آن حرکات را انجام داده، دقیقا همان تاثیر را بر بدن و ذهن اش تجربه می کند. به همین ترتیب اثرات تماشای طلوع و غروب خورشید، زیبایی های طبیعت یا نگاه کردن به صورت نوزاد نیز اینگونه است.

وی افزود: توانایی استدلال های صحیح و درک اشتباهات از دیگر خصوصیات مغز است که یوگا با تاکید بر پذیرش خود همانگونه که هستی و پرهیز از مقایسه خود با دیگران، این قسمت را تقویت کرده و  بینش و آگاهی فرد را گسترده می کند. همچنین در اثر تمرینات یوگا، تحلیل قشر خاکستری مغز روند معکوس پیدا کرده و فرد از نظر عاطفی، قدرت تمرکز و آگاهی در سطح بالاتری قرار خواهد گرفت.

دکتر معجمی در پایان به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: بسته به اینکه درصد بیشتری از تمرینات ما را آساناها، استراحت یا مراقبه به خود اختصاص دهد، عملکرد مغزی متفاوتی خواهیم داشت. به همین علت مربیان یوگا باید با شناخت دقیق از تاثیر هر حرکت بر عملکرد قسمت های مختلف مغز، تمرین ها را به نحوی طراحی کنند که در نهایت اعصاب پاراسمپاتیک که خاصیت آرام کننده دارند، تقویت شوند. زیرا هدف ما ایجاد یکپارچگی و هماهنگی و تعادل با وسعت بیکران هستی است تا بتوانیم نور درونمان را دیده و آن را به بیرون انتقال دهیم. انشاالله.

به زودی فیلم کامل سخنرانی ایشان بر روی سایت قرار خواهد گرفت

مرکز علمی تخصصی یوگا راز

خواندن 6788 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 اسفند 1396 16:03

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ساعات کاری:

  • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
  • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top