دومین همایش یوگا در استان البرز برگزار شد

  • Update: 10/11/1395

 دومین همایش یوگا در البرز با استقبال علاقمندان برگزار شد.

به مناسبت روز جهانی یوگا، دومین همایش یوگا در استان البرز با عنوان "تاثیر یوگا در زندگی" با استقبال علاقمندان به این ورزش، در محل باشگاه فرهنگی ورزشی میلاد کرج برگزار شد.

 سمینار یوگا در استان البرز

رئیس کمیته یوگا البرز :

همایش های یوگا صدای ما را به گوش مسئولان می رساند

رئیس کمیته یوگای البرز، با اشاره به مقاومت های برخی افراد و مدیران درباره یوگا گفت : "امیدواریم با برگزاری این همایش ها و پیگیری ها توانسته باشیم صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم."

فخر السادات صانعی در حاشیه دومین همایش یوگا در البرز  گفت : "این سمینار با هدف شفاف سازی درباره یوگا برگزار شد. بسیاری از مردم تصور می کنند یوگا یعنی نشستن، چشمان خود را بستن و هیچ کاری نکردن؛ درحالیکه ما دوست داریم نظریه های عملی یوگا را معرفی کنیم تا مردم جذب آن شوند. زیرا یوگا روشی عبادی، علمی و کاربردی است و می تواند انسان ها را سلامت کند، خانواده را سلامت کند و جامعه سالم به ما تحویل دهد."

وی گفت : "برای گسترش فرهنگ یوگا ضمن اینکه از شاگردان یوگا برای حضور در این همایش دعوت کردیم، از آنها خواستیم افرادی که یوگا نمی کنند و با آن آشنا نیستند را با خود همراه کنند تا دست کم در البرز جامعه ای سالم داشته باشیم."

 صانعی استقبال از دومین سمینار را خوب توصیف و اظهار کرد : "باشگاه ها که شاگردان خود را دارند و با علاقه و جدیت کار را دنبال می کنند؛ اما ما دلمان می خواهد یوگا گسترده تر شود و در هر خانواده دست کم یک نفر به یوگا روی آورد؛ در این صورت موج سلامتی اش به همه اعضای خانواده منتقل می شود."

رئیس کمیته یوگای کرج با ابراز رضایت از حمایت استان و شهرستان به ویژه رئیس هیئت ورزش های همگانی استان البرز گفت : "حمایت آقای محبیِ پدر همواره شامل حال ما بوده اما این سمینار با حمایت پوریا محبی رئیس هیئت ورزش های همگانی شهرستان کرج، اداره ورزش و جوانان شهرستان و کمیته یوگای استان برگزار شد."

صانعی در پایان؛ با اشاره به مقاومت های برخی افراد و مدیران درباره یوگا اظهار کرد : "امیدواریم توانسته باشیم صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم. برگزاری این همایش ها کمک می کند تا فرهنگ یوگا در جامعه گسترده شود و افراد بیشتری با تاثیرات بی نظیر یوگا در زندگی آشنا شوند."

رئیس کمیته یوگای کرج همچنین درباره تقاضای استعفایش که در این همایش اعلام کرد، گفت : "دیگر نوبت جوانترهاست که سرپرستی و مسئولیت کمیته را به عهده بگیرند. البته این به معنای کنار کشیدن از یوگا نیست و با برگزاری سمینار و همایش سعی می کنم در بازآموزی اطلاعات مربیان نقش کوچکی داشته باشم."

 

" آموزش یک وظیفه نیست"

خانم معجمی؛ مربی توانمند یوگای کشور و عضو کمیته یوگای کرج؛ در ابتدای سخنانش از بانیانی که سرپرستی مجموعه یوگا را به عهده گرفته اند، قدردارنی نموده و اظهار کرد : "مجموعه این تلاش ها، انرژی روان و خوبی را در یوگای کرج ایجاد کرده و ما را که عاشقانه یوگا را دوست داریم، حمایت می کند."

وی سخنانش را با قدردانی از حاضران ادامه داد و گفت : "حضور ارزشمند شما را با جمله ای از اینشتین قدردانی می کنم. اینشتین می گوید : "آموزش یک وظیفه نیست؛ بلکه فرصتی تکرار نشدنی از تاثیر آزادانه میل به زیبائی و هماهنگی در قلمرو روح است و کسی که در مسیر آموزش قدم برمی دارد، به این معنی است که فرد نوائی را از جان خویش شنیده و به آن پاسخ داده است.""

وی با بیان اینکه آموزش در ساختار دهن تبدیل به یک وظیفه شده است و باید راهی برای رهایی از این وضعیت یافت، گفت : یوگا به خوبی می تواند ذهن را مدیریت کند. یوگا برای ذهنی که همه دوست داریم، مدیریت آن را بر عهده بگیریم، سوغات و هدایای بی نظیری دارد. هدف از یوگا، پاکیزگی عمیق در همه ابعاد وجود است تا از این طریق فرد برای دریافت انرژی و تجربه نور درون خویش آماده شود."

تلاش یوگا، خاموشی ذهن است

معجمی ذهن را فاقد پایگاهی در متون اسلامی عنوان نموده و اظهار کرد : "اساتید قرآن شناسی بر این باورند که در هیچ جای قرآن خبری از لغتی به نام ذهن نیست و آنچه درباره مفاهیم هستی وجود دارد، با مرکزیتی به نام قلب یا دل است. در مفاهیم قرآنی نیز تاکید شده که خدا را با دلهایتان بشناسید. بنابراین درک مفهوم هستی، حیات و حقیقت، خاستگاه و محدودیتی به نام ذهن نمی تواند باشد و این رویکردی زیربنایی در یوگا نیز هست. در واقع یوگا، تلاش برای خاموش کردن ذهن دارد.

 

سمینار یوگا در استان البرز

وی ادامه داد : "ذهن همواره سوژه ای برای تمرکز دارد. اما غالب این سوژه برای تمرکز در اختیار فرد نیست و ذهن مانند حکومت خودمختار عمل می کند. تنها زمانی که فضای ذهن خاموش و شفاف است، می تواند بازتابی از نور بیرون باشد. اما اغلب فراموش می کنیم که حقیقت و جوهره ای به وسعت کائنات داریم و عموما در محدوده کوچکی که ساخته ذهن است، حرکت می کنیم."

 

ذهن خانه شیطان است

معجمی گفت : "ذهن خانه ای برای شیطان است و شیطان در ساختار خلقت، نقش ذهن را بازی می کند و هر فردی به عنوان انسان موظف است مفاهیمی که از ذهنش عبور می کند را مهار کند. اما باید توجه داشته باشیم که این فرآیند در شکل مطلق آن امکانپذیر نیست. بنابراین تقلا برای مهار 100 درصدی ذهن، تلاشی بیهوده است که جز اتلاف انرژی نتیجه ای ندارد.

 

رفع انسدادهای مغز خزندگی، پستانداری و انسانی با تمارین یوگا

معجمی با بیان اینکه ذهن در ساختار فیزیولوژی بدن در سه قسمت مغز، خودش را غالب می کند و باید با ابزار و روش خودش به مدیریت و مهار آن پرداخت، افزود : "پایین ترین بخش مغز، مربوط به غرایز و عادات است که در یوگا با عنوان مغز خزندگی از آن یاد می شود. اگر فرد برای فراتر رفتن از این قسمت، تلاش نکند و نگاه ناظر نداشته باشد، مغز خزندگی بر او مسلط می شود. مثلا فردی که برای تغییر عادات و آغاز حرکتی تازه، مدام منتظر رسیدن یک روزی خاص است و می گوید از این شنبه فلان عادت را کنار می گذارم، در مغز خزندگی گرفتار شده است. در واقع فرد قصد و نیت دارد، تشخیص هم داده که این موضوع برایش خوب نیست، اما توان و قدرت ازپسآنبرآمدن را ندارد."

وی ادامه داد : "یوگا برای فرا رفتن از مغز خزندگی، دنیایی تمرین دارد تا فرد را از انسدادها و گره ها نجات دهد. جالب است بدانید که در یوگا مرکزیتی که در قسمت عادات و خزندگی است با تمارین ناحیه لگن رفع انسداد می شود تا انرژی در حفره لگن به حرکت درآید و با رفع انسداد، فرد شخصیت نرم تری را در خود تجربه کند."

معجمی گفت : "قسمت دوم، مغز پستانداری است که شامل امیال و آرزوها و اهداف ما می شود. این ناحیه مغز نیز با تمارین ناحیه قفسه سینه قابل مدیریت است و تک تک حرکات ورزشی این ناحیه کمک می کنند تا به تدریج امیال و آرزوهایمان را به شیوه ای منطقی تر و صحیح تر مدیریت کنیم."

وی اظهار کرد : "همه ما حق داریم که امیال و اهدافی را برای خود ترسیم کنیم. اما وقتی توجه و تحقق این خواسته ها از مدیریت مان خارج می شود، به معضلی برای خودمان تبدیل می شود."

معجمی سومین قسمت مغز را نیوکورتکس یا ابر مغز نام برد و گفت : "این بخش مدیریت می کند جایی را که باید دقت، آگاهی و هماهنگی داشته باشد تا بتواند امواج کائنات را به مرکز قلب برساند و از مرکز قلب به تمام هستی، تا این مسیر رفت و برگشت و حیات زندگی در قلب جاری شود و فرد خودش را در شکل انسانی اش بشناسد. قسمت انسانی مغز برای درک وسعت هستی و کائنات است که تمارین تنفس، مدیتیشن و مراقبه کمک می کند تا بتوانیم این ناحیه را از انسدادهایش رها کنیم."

معجمی در ادامه اظهار کرد : "یادمان باشد برای مراقبت از ذهن فقط کافیست یاد بگیریم که

"من ذهنم نیستم"

و برای استمرار در این حالت؛ بر اتفاقاتی که در ذهن می افتد؛ باید نگاه ناظر داشته باشیم. ذهن از طریق سه فاکتور :

  • سوژه
  • اندام دریافت کننده سوژه
  • فضای تحلیلگر

عمل می کند که هیچ یک از این ابزار و نواحی شما نیستید. هر گاه توانستید فکر کنید که من شاهدم بر تحلیلگر؛ در واقع ذهن خودش را برای درک فضای آگاهی آماده کرده و می تواند در جان ما جاری شود."

در ادام؛ کلیپی درباره ساختار ذهن که توسط موسسه فرهنگی ورزشی "راز" ساخته شده بود، پخش شد و سپس استاد معجمی، حاضران را به چند حرکت کششی و تنفسی و در پایان به مراقبه ای کوتاه دعوت کرد.

 سمینار یوگا در استان البرز

 

 

چهره شناخته شده یوگا کشور :

یوگا در وحدت آفرینی ساکنان البرز موثر است

چهره مطرح یوگای کشور پیام یوگا را وحدت یاد کرد و گفت : "هر چه فرهنگ یوگا در استان، گسترده تر شود به همان نسبت افراد در آرامش و دوستی بیشتری در کنار هم زندگی خواهند کرد."

 

پانته آ معجمی اصل عضو کمیته یوگای کرج در حاشیه دومین همایش یوگا در البرز، برگزاری این همایش ها را در افزایش انرژی و پویایی جمعیت یوگا، موثر دانست و گفت : "این همایش ها ضمن معرفی یوگا و تاثیر آن بر زندگی، با آموزش های جدیدی نیز همراه است که فعالان و علاقمندان می توانند از آن استفاده کنند."

وی اظهار کرد : "امروز البرز جایگاه قابل اعتنایی در یوگای کشور دارد و با وجود باشگاه های قوی، مربیان با دانش و علاقمندانی که هر روز بر شمارشان افزوده می شود، از استان های مدعی هستیم."

معجمی درباره اینکه یوگا چه تاثیری می تواند در افزایش وحدت و همدلی اقوام مختلف در البرز داشته باشد، گفت : "پیام یوگا وحدت است. اینکه همه ما یکی هستیم و جدا از قبیله بودن، باید همه در یک مرکزیت آرامش و اقتدار در کنار هم زندگی کنیم. بنابراین هر چه فرهنگ یوگا در استان گسترده تر شود، به همان نسبت افراد در آرامش و دوستی بیشتری در کنار هم زندگی خواهند کرد."

سمینار یوگا در استان البرز

 

این مربی برجسته یوگا، احترام به خویشتن در تمامی ابعاد را توصیه و اظهار کرد : "در یوگا تاکید می شود که قدر خودت را بدان و در هر لحظه زندگی را به یک مراقبه یا مراقبت لطیف بدل کن، در خود ساکن شو و قلبت را وسعت بده. این مطلب مهمی است که یوگا همه را به آن فرا می خواند."

 

 

 

 

خواندن 4676 دفعه

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ساعات کاری:

  • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
  • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top