یوگا و ام اس 3

 • Update: 10/11/1395

در فلسفه کلاسیک هند، یوگا به هشت بخش تقسیم  می شود. (آشتانگایوگا)

اولین بخش یوگا، یاما یا احکام اخلاقی جهانی است که به ارتباطات ما با دیگران مربوط  می شود : 

 • آهیمسا یا عدم خشونت
 • ساتیا یا حقیقت که بعضی آن را مهمترین حکم اخلاقی بر می شمرند.
 • آستیا یا صداقت
 • براهماچاریا یا پرهیزگاری
 • آپاری گراها یا نداشتن حرص و طمع 

بخش دوم احکام نیاماست که البته جهانی نیست اما شامل دستورات اخلاق فردی است :

 • ساوچا = پاکی
 • سانتوشا = رضایت
 • تاپاس = ساده زیستی
 • سوادهیایا = باطن بینی یا درون گرایی
 • ایشوارا پرانیدانا = وقف خدا بودن 

 

سومین شاخه یوگا، آسانا یا وضعیت های فیزیکی است و همان چیزی است که ما در غرب به عنوان یوگا می شناسیم. این بخش از یوگا پیوستگی، سلامتی به همراه دارد و سبک است. جوانان، افراد مسن و حتی خیلی پیر، بیماران و افراد ناتوان نیز با انجام مداوم و مستمر تمرینات یوگا به تعادل می رسند. تمرین مستمر به تنهایی، خود رمز موفقیت است. بسیاری از آساناها، صدها نسل است که انجام می شود و در طول زمان نیز تغییراتی در آن به وجود آمده و هنوز هم همچنان در حال تحول و تکامل است. تعداد زیادی از وضعیت ها، نام های بیولوژیکی دارند که بر مبنای وضعیت گشتالت نامگذاری شده اند، مانند "درخت"، "عقرب" یا "نیلوفر". بعضی نیز بر اساس "حالت شان" بر اساس نام قهرمانان و الهه های اساطیری هند نامگذاری شده اند، مانند هانوماناسانا یا ویرابادراسانا. البته آساناهای دیگر نیز هستند که بر اساس کاربرد آناتومی و پیکره بندی بدنی نام گرفته اند، مانند وضعیت ایستادن بر روی سر (شیرشاسانا) یا ایستادن روی دست.

 آسانا، یک پیش نیاز و شرط اولیه برای چهارمین شاخه یوگا یعنی پرانایاما محسوب می شود. پرانایاما به تکنیک تنفسی اطلاق می شود که شامل رساندن هوا از سوراخ های بینی به سمت ریه ها است و مراحل دم، بازدم و زمان قبل و بعد از آن (حبس دم و حبس بازدم) را در بر می گیرد. پرانایاما علاوه بر فواید و سودمندی که برای دستگاه تنفسی و شرایط روان پزشکی دارد، فرد را به سطح بالاتری از سلامتی ارتقا داده و به وضعیت آزادی و رهایی نزدیک تر می سازد. هنگامیکه پرانا (تنفس) و ماناس (ذهن) با هم آمیخته می شوند، شعف و مسرت غیر قابل وصفی به وجود می آید. 

پراتی آهارا یا کنترل حواس، شاخه پنجم است که در آن طالب یوگا در خود آزمایی یا باطن گرایی مستغرق می شود. بدین وسیله است که یوگی با حسادت، فریب، طمع، شهوت و تنفر که ریشه همگی در درون انسان است مواجه می گردد.

پس از این که بدن با آساناها به آمادگی رسید، ذهن توسط پرانایاما تقویت و نیرومند شد و حواس اغواگر از طریق پراتی آهارا کنترل گردید، دهارانا به منصه ظهور می رسد. در یک کلام، دهارانا در تمرکز خلاصه می شود. این بخش یک سویه برای دو مرحله نهایی بعدی ضروری است.

دهارانا یا "وقف کامل خود به انجام خوبی در جهان" بدان معنی است که شخص زمان و انرژی بسیار زیادی را به مشاهده جوهره معنوی در هر جنبه از واقعیت اختصاص دهد. درحالی که دهارانا ممکن است احتمال ایجاد واکنشی خودخواهانه را به وجود آورد، ولی از سویی دیگر فروتنی و استغراق کامل در مشاهده بهترین جوهره پدیده ها پادزهر آن محسوب می گردد.

سامادهی مقصد نهایی سفر یک یوگی است. افرادی که رفتاری همانند مادر ترزا دارند و به سامادهی رسیده اند، موهبت و منفعت بسیار بزرگی برای دنیا محسوب می گردند.

هدف یوگا دستیابی به رهایی و آگاهی حقیقی است. هنگامی که فرد بدین حالت رسید، همه چیز را به همان شکل حقیقی ای که هست یعنی بدون هیچ گونه دیدگاه خاص و فارغ از تعصبات تجربه می کند. این وضعیت از یوگا می تواند حالتی همیشگی و دائم داشته باشد که به یوگا جهت و خاستگاهی متفاوت می بخشد و با بیشتر علوم شفا بخشی متمایز است. هدف یوگا فقط این نیست که افراد غیر عادی، بیمار یا آسیب دیده را به حالت طبیعی و نرمال درآورد، بلکه تلاش می کند تا اشتیاق درونی و بیرونی برای تکامل را ورای سطوح نرمال یا متوسط بالا ببرد.

با نگاهی گسترده، مراحل پیشرفته تر یوگا را می توان به عنوان بسط حوزه آگاهی و کنترل هوشیاری در سیستم عصبی خودکار باقی می مانند، در نظر گرفت. این آگاهی به سوی قسمت هایی که معمولا می تواند با پرانایاما، مطالعه و مهارت در تنفس کسب شود و می تواند به طور ناخود آگاه و خودکار در خواب، موقع کار و یا زمانی که حواستان نیست، نیز جریان داشته باشد. یوگا این قابلیت را به شما می دهد که به شکل عمیقی کنترل تنفس را بالا ببرید و بر آن مسلط شوید. این کار بخشی از تلاش یوگا جهت پیشگیری از "تغییر و تحولات ذهن" است.

به عبارت دیگر، یوگا فراهم کننده زمینه ای است تا توجه ما انسان ها را به وجود خودمان بالا ببرد به طوری که بتوانیم در برابر وسوسه های حسی و بی توجهی که جزء ذاتی بشر است، مقاومت کنیم. برای مثال، توجه داشتن به پرتاب دارت به اشیاء در حال حرکت در حاشیه میدان دید کار مشکلی است. زمانی می توان بر این مسأله و دیگر حقایق دستگاه فیزیولوژیکی عصبی در زندگی تسلط یافت که ما آگاهانه آن ها را انجام دهیم و با عزم راسخ بر اهداف یوگا تمرکز نماییم و با کمک یوگا نهایتا ً به "اِکاگراتا" یا همان آگاهی و تمرکز ذهنِ جهتدار و هدفمند، بدون اختلال و حواس پرتی دست یابیم.

وقف خود و آزادگی، سفر یک یوگی را کامل می کند و تلاش آگاهانه ذهنی جهت افزایش آگاهی است تا جایی که هیچ حیرت و شگفتی باقی نماند.

یوگا در میان طرفدارانش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. شاید به این دلیل که هدف یوگا این است که هنرجویانش را از هرگونه شرایطی به حالت "نرمال" و یا وضعیت فیزیکی، ذهنی و روحی بالاتری ارتقا دهد. یوگا آرامش، صلح و آگاهی خالص فردی را بالا می برد.

ممکن است بسیاری از پزشکان و درمان گران فیزیکی، اکثر وضعیت های فیزیکی و تکنیک هایی را که در این کتاب شرح داده شده، بشناسند. به همین خاطر ممکن است بگویند که : "اوه! ما این حرکات را می شناسیم، چیز جدیدی نیستند." یا این که "ما خودمان هم این حرکات را انجام می دهیم و می دانیم که مفید هستند. بگذارید ببینیم که کدامشان حرکات اضافی، ترکیبی کاربردی یا اصلاح شده هستند و به درد بیماران می خورد."

 

ترجمه و گردآوری

مرکز یوگا راز 

کتاب یوگا و ام اس ، سفری به سوی سلامتی و شفا

لورن ام فیش من و اریک ال اسمال

ترجمه : رویا الیاسی ، منا حاج نصرالله و مترجمین مرکز یوگا راز

خواندن 6159 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 بهمن 1395 13:26
محتوای بیشتر در این بخش: « یوگا و ام اس 2 یوگا و ام اس 4 »

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ساعات کاری:

 • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
 • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top