یوگا و ام اس 4

 • Update: 10/11/1395

برنامه یوگای ذکر شده در این کتاب؛ برگرفته از تعالیم یوگای آیینگر در پونای هند است.

او در پنجاه سال گذشته مشغول انجام برنامه های درمانی با یوگا بوده است. آقای آیینگر همواره بر مسائل درمانی متمرکز بوده و اصلاحات بی شمار او در زمینه یوگای کلاسیک به رفع مشکلات افراد بسیاری کمک کرده است.

 

 

برای مؤلف این کتاب بسی مایه مباهات و افتخار است که توانسته هاتا یوگای کلاسیکی را که طی چندین سفر به هند از آقای آیینگر آموخته، تلفیق و ارائه کند.

از انجام و تمرین آساناهای هاتا یوگا فواید زیادی نصیب انسان می شود که شرح آن ها در این کتاب آمده است. بعضی از این فواید عبارتند از : سهولت در هضم غذا، افزایش گردش خون و در بسیاری موارد به دست آوردن آرامش قابل توجه هنگام افسردگی که خود؛ از علائم ام اس می باشد.

یوگا درمان ام اس نیست اما فرد را در مدیریت هر چه بهتر و مؤثرتر آن یاری می رساند. اریک اِسمال که از مؤلفان این کتاب است، خود مبتلا به ام اس است. در طی پنجاه و چهار سال گذشته که بیماری او تشخیص داده شد، یوگا به او کمک فراوانی کرده و او را قادر ساخته تا زندگی خوب و حتی گاهی اوقات بسیار شگفت انگیزی داشته باشد. بر اساس تجربه مشترک من و اریک، در طول هشتاد سال اخیر، یوگا تنها موهبت الهی برای جوانان و افراد میانسال بوده است.

 

 

قسمت اول کتاب شامل پنج سری متوالی از تمریناتی با اهداف متفاوت است. این سری شامل تمرینات تقویت کننده، تمرینات به کمک ویلچر و صندلی، تمرینات روی زمین، پرانایاما و وانهادگی (آرام سازی) است. شما می توانید بر حسب حال خود بهترین موارد را از بین آن ها انتخاب کنید.

 

هر جلسه یوگا باید شامل وضعیت هایی باشد که در بیشتر توالی تمرینات ذکر شده است. شاید برای انجام بعضی تمرینات به یکی از اعضای خانواده، دوست یا استاد مورد اعتماد و دوره دیده سبک آیینگر نیاز داشته باشید. توصیه می کنیم که قبل از انجام تمرین ها با یک استاد مورد اطمینان یا یک پزشک مشورت کنید.

 

مهم نیست که دامنه حرکتی یا توانایی شما چقدر است، برای انجام این حرکات می توانید از نگهدارنده ها استفاده کنید. با استفاده از ابزار می توان تغییراتی در وضعیت ها ایجاد نمود تا بدین وسیله نیازهای شخصی هر فرد تأمین شود. نگهدارنده های توصیه شده و ابزار جانبی به شرح زیر هستند :

 • کمربند، بند رکابی حوله تن پوش و یا کراوات
 • آجر یوگا، دفترچه تلفن یا کتابهای با جلد محکم
 • مت زیرانداز یوگا یا تشکی که سر نخورد
 • کیسه خواب
 • پتو از جنس کتان محکم یا پتوی پشمی
 • متکا، کوسن یا بالشتک صندلی
 • کیسه شنی : کیسه های آرد دو کیلویی یا کیسه برنج
 • چشم بند یا حوله تا شده
 • صندلی تاشو بی دسته یا هرگونه صندلی محکم بی دسته

 

در طی انجام تمرین های کتاب، از این نگهدارنده ها استفاده می کنیم. لازم نیست که تمام این ابزارها را خریداری کنید. زیرا مشابه آن ها مثل صندلی و میز در منزل هست و از دیوار و سکوی آشپزخانه نیز می توان بهره برد.

چرا از نگهدارنده ها استفاده می کنیم؟ آن ها شما را قادر می سازند که بدون وارد کردن فشار اضافی به بدن، از تمام مزایای هر تمرین به خوبی برخوردار شوید. هاتایوگا بر خلاف بسیاری از قواعد تمارین فیزیکی، بر تمام بدن تأثیر می گذارد و آن را در بر می گیرد. برای مثال، اگر تمرینی را انجام می دهید که پیچش یا حرکت به سمت جلو دارد، فقط بر جلوی بدن تأثیر نمی گذارد، بلکه نواحی دیگری را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. با استفاده از نگهدارنده ها تمام بدن به فعالیت می افتد. این مسأله خیلی مهم است چرا که قدرت فراوان جسم تان را به شما یاد آور می شود. به یاد داشته باشید که به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب و صدمه، هیچگاه نباید در یک وضعیت به خود فشار آورید. قبل از شروع این سری تمرینات یا هر تمرین دیگری حتماً با پزشک خود مشورت کنید. دستورالعمل ها و توصیه های ارائه شده به هیچ وجه جایگزین دستورات پزشکی و دارویی نیست. خانم ها هنگام قاعدگی، حرکات معکوس، خم به عقب و یا حرکات پیشرفته ایستاده را نباید انجام دهند. پس از خوردن غذا هرگز هیچ تمرینی انجام ندهید. تا دو ساعت بعد از خوردن غذای سبک و چهار یا پنج ساعت پس از خوردن غذای سنگین تمرینی انجام ندهید. هرگز روی یک سطح لغزنده تمرین نکنید.

 

ترجمه و گردآوری

مرکز یوگا راز 

کتاب یوگا و ام اس ، سفری به سوی سلامتی و شفا

لورن ام فیش من و اریک ال اسمال

ترجمه : رویا الیاسی ، منا حاج نصرالله و مترجمین مرکز یوگا راز

خواندن 6383 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 بهمن 1395 21:24
محتوای بیشتر در این بخش: « یوگا و ام اس 3 یوگا و ام اس 5 »

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موارد مرتبط

ساعات کاری:

 • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
 • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top