یوگا و ام اس 5

  • Update: 10/11/1395

سری تمرینات احیا کننده

وضعیت های احیا کننده، به بدن و مغز تازگی و طراوت می بخشد، سیستم عصبی را آرام کرده و قفسه سینه را برای اکسیژن رسانی بیشتر به شش ها، قلب و کبد باز می کند.

 

نگهدارنده ها

همانطور که در مقدمه گفته شد، استفاده از نگهدارنده ها مهم است. در اینجا ما از صندلی تاشو، پتو، آجر، کمربند، زیر انداز یا مت یوگا، یک متکا و چشم بند استفاده می کنیم.

در سری تمرینات احیا کننده از نگهدارنده ها استفاده می کنیم تا بدن در وضعیت راحتی باشد. هدف از انجام تمام تمرینات، احیا و تقویت کل اعضای بدن به خصوص سیستم عصبی است. این حرکات به شما می آموزد که چگونه خود را وانهاده و آرام کنید و استرس و فشار روزانه را کاهش دهید.

 

شاو آسانا (وضعیت جسد) 

این وضعیت، اولین حالت در سری تمرینات خوابیده به پشت (طاق باز) است. شما به دو یا سه پتو، یک چشم بند، یک کمربند و یک متکا نیاز دارید. پتو را دو یا سه لایه کنید. (مربی، اعضای خانواده یا دوستتان می تواند برای قرار گرفتن در وضعیت به شما کمک کند.)

 

 

1. بنشینید. پاها را کشیده، دستان تان را روی زمین، کمی عقب تر از باسن تان بگذارید. نوک انگشتان دست رو به جلو باشد. 

 

2. قفسه سینه را بالا آورده و چانه را به سمت استخوان ترقوه به داخل ببرید. همچنان که نیم تنه تان را به سمت پتو پایین می آورید، کم کم آرنج ها را به سوی زمین خم کنید.

3. به آرامی دست ها را به سمت لگن سُر دهید و به زیر باسن ببرید و زانوها را منقبض نمایید. این کار خیلی مهم است زیرا استخوان خاجی، ستون فقرات و سر باید در یک محورِ صحیح قرار داشته باشند. این امر به شما اجازه می دهد که به راحتی بدن و مغزتان را آرام و وانهاده کنید.

وقتی خانم ها به حالت طاق باز می خوابند، نباید پتو در قسمت پایین کمرشان باشد چون اندام های بدن زن و مرد با هم تفاوت دارد و باید از فشار آوردن به کلیه ها، روده ها و اندام های تناسلی اجتناب شود ولی برای مردان اشکال ندارد. خانم ها باید لبه انتهایی پتو را دقیقاً در انتهای دنده ها قرار دهند، در این صورت پایین کمر آزاد است.

سر از قسمت شانه (و نه از قسمت گوش ها) به بالا روی پتو قرار دارد. اگر مشکل است که پاها را وانهاده و آرام کنید، کمربند را دور ران ها ببندید تا مفاصل پاها در امتداد لگن خاصره ثابت بماند و وزن پا و لگن کاهش یابد.

 

 

 

می توانید با گذاشتن یک متکا زیر زانوها این وضعیت را تقویت کنید.

 

حالا باید پاها و لگن کاملاً آرام و وانهاده باشد. استخوان خاجی و ستون فقرات نیز همینطور. با همین حرکت ساده می بینید که کل قفسه سینه یعنی جایی که نفس می کشید چقدر باز و آزاد می شود.

4. حالا دست ها را 30 درجه از بدن دور کنید و کف دست ها رو به بالا باشد. بازوها و شانه ها را به سمت بیرون بچرخانید. وزن شست را به زمین انتقال دهید البته نه با فشار.

5. همان طور که شست ها و کف دست در حال باز شدن است، قسمت بالای ریه انقباض کمتری دارد و بدین ترتیب حجم تنفس افزایش می یابد. در این حرکت، تنفس از پشت ناف شروع شده و به سمت ستون فقرات حرکت می کند و اجازه می دهد که دیافراگم در ناحیه کمر به سمت پایین کشیده شود و قفسه سینه را باز کند. همچنین کمک می کند که دنده ها نفس را گرفته و به سمت جناغ سینه هدایت کنند.

 

تنفس در وضعیت های احیا کننده همیشه باید از طریق بینی انجام شود:

1. با دم هوا تا انتهای بینی بالا می رود

2. با بازدم از نوک بینی خارج می شود. در عرض چند لحظه می بینید که ریتم تنفس از دم و بازدم های کوتاه به دم های عمیق تر و طولانی تر و بازدم های آهسته تغییر می کند.

آقای آیینگر توضیح می دهد که دم به بدن انرژی می بخشد و بازدم بدن را وانهاده و آرام می کند. این کار به بدن و به خصوص سیستم عصبی اجازه می دهد که دوباره خود را بازسازی و رها کند. حرکت شاواسانا برای سلامت ریه ها، مجاری تنفسی، دیافراگم و کبد مفید است و خون رسانی به مغز را بیشتر می کند.

در این حرکت همانند تصویر می توانید از چشم بند نیز استفاده کنید. 

اجازه دهید که وزن آن به سمت شقیقه ها و گوش برود. به درون چشم بند نگاه نکنید بلکه به قلبتان نگاه کنید تا تنش ها را از لُب های جلوی مغز آزاد نمایید.

با توجه نکردن به تحریکات چشمی و گوش دادن به ریتم تنفس، فشار و تنش بیرونی را کاهش داده و کلید شروع کاوش و کند و کاو در قدرت درونی را می زنید.

 

خواندن 13432 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 بهمن 1395 21:26
محتوای بیشتر در این بخش: « یوگا و ام اس 4

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ساعات کاری:

  • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
  • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top