×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 722

یوگا و حرکات اصلاحی

تفاوت زیادی بین زندگی امروزی و زندگی گذشته وجود دارد؛ زمانیکه اوقات آزاد بیشتری در اختیارمان بود، کمتر با کامپیوتر کار می کردیم، کمتر رانندگی می کردیم، و بطور کلی فعالیت های متعددی که در جامعه امروز هنجار بنظر می آید. نوع زندگی امروز، انسان ها را به عدم تحرک تشویق کرده است. عدم تحرک نیز همراه خود مشکلات و بیماری ها خاص خود را به سوغات آورده است.

امروزه کمردرد یکی از شایع ترین بیماری ها بوده که تقریباً همه افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود دچار آن شده اند. شیوع آن در زن و مرد یکسان است و گرچه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، ولی بیشتر در سنین 50-30 سالگی دیده می شود. کمردرد می تواند شدید یا خفیف؛ کوتاه مدت یا مزمن؛ و دائم یا گاهگاهی باشد.

در ایالات متحده، هر ساله 2 میلیون نفر به جمعیت کثیر مبتلایان به کمردرد مزمن افزوده می شود. در انگلستان نیز، بعد از بیماری های دستگاه تنفسی (سرما خوردگی، آنفلوآنزا، برونشیت و ...) سندرم کمردرد، رتبه دوم را از نظر تعداد مبتلایان، به خود  اختصاص داده است و علت آن چیزی نیست؛ مگر ساعات کار طولانی در بخش صنعت و تجارت، زندگی کم تحرک و یا اضافه وزن. بطوریکه؛ تخمین زده می شود 50% تا 60% مردم در دوره ای از زندگی خود دچار این عارضه می شوند.

 کمردرد

 

علیرغم اهمیت و قدرت تاثیرگذاری این بیماری، تاکنون درمان موثری توسط پزشکی مدرن، ارائه نشده است. به همین دلیل بیشتر پزشکان در مواجهه با این بیماری، اطمینان خاطر چندانی ندارند و درمان آن را امری خسته کننده و طولانی برای هر دو طرف (پزشک و بیمار) می دانند. و نتیجه اینکه؛ حالت و نگرش مبتلایان نسبت به بیماری، پذیرش اجباری این وضعیت ناخوشایند است.

البته به تجربه ثابت شده که، نیازی به قبول اجباری این شرایط نیست. چراکه یوگا راه حلی ساده و موثر جهت درمان قطعی و دائمی این بیماری دارد. بعبارت دیگر، اکثریت مبتلایان به کمردرد، بعد از چند روز یا چند هفته انجام تمرینات مناسب یوگا، به راحتی از کمردرد، و یا حتی عود مجدد آن نجات می یابند.

 

از طرفی، تعداد اندکی از مبتلایان (شاید 5%) که دچار نشست دیسک های بین مهره ای شده اند نیز می توانند به کمک یوگاتراپی بیماری خویش را مهار کرده و شرایط خویش را بهبود بخشند.

 Yoga And Back Pain

 از انواع دی وی کن آسانا (Dwi konasana)

 

علت کمردرد چیست

این سوال، مورد بحث و مناظره های فراوانی قرار گرفته است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که اکثریت انواع کمردرد به علت عدم انعطاف پذیری عضلات و تاندون ها بوجود می آید. این موضوع، کاملا با باور عمومی مغایرت دارد. باور عموم اینست که بیشتر کمردردها ناشی از سُرخوردگی دیسک بین مهره ای، آرتریت، بیماری های تخریب کننده مفصلی، یا شرایطی مانند سرطان استخوان و نرمی استخوان است.

 Yoga And Back Pain

در مطالعات تحقیقاتی مشترک توسط 2 دانشگاه نیویورک و کلمبیا، یک گروه 5000 نفری از بیماران که به بخش سوانح بیمارستان مراجعه کرده و از کمردرد شکایت داشتند، جهت مطالعه تحت نظر قرار گرفتند »»»

Yoga And Back Pain

  • 81% از بیماران، کمردردشان هیچ ارتباطی با فتق دیسک های بین مهره، انواع تومورها و بیماری های ارگانیک نداشتند.
  •  بیش از 4000 نفر از این افراد کمردردشان با درد شدید و فقط به علت خشکی عضلات و فشار آوردن بیش از حد به آن ها شروع شده بود.

 

Yoga And Back Pain

 

مطالعه مشابهی را دکتر و.د. فریدمن در مرکز تحقیقات و بازتوانی آمریکا انجام داد. نتایج بدست آمده، حاکی از این بود که در هر 5 نفر، کمردرد حاد 4 نفر از آنها زمانی بروز کرده که بیش از ظرفیت و توان طبیعی عضلات کمر بر آن ها فشار وارد شده اند.

حال چرا چنین موضوع ساده ای به موقع تشخیص داده نمی شود؟ احتمالا به همان دلیل که امروزه، موفقیت در درمان کمردرد بسیار ضعیف و نامحتمل است.

مکانیزم کمردرد معمولی

شایع ترین کمردرد؛ دردهای محدوده پشت و ناحیه کمر است. این درد؛ بعد از کمر، به گردن و محدوده بین کتف ها کشیده می شود. وقتی عضلات اطراف ستون مهره ها به مدت طولانی سفت و منقبض بمانند، درد پشت بروز می کند. علت آن؛ نشستن طولانی مدت بر روی صندلی اتومبیل ها و پشت میزهای اداری است. و چنانچه این شرایط هر روزه تکرار شوند، عضلات مربوطه دچار اسپاسمی دردناک و دائمی می شوند.

این دردها، پایان روز شدیدتر شده و با ماساژ، گرما، وانهادگی و استراحت برطرف می شوند. این دردها، به تمرینات یوگا سریعا پاسخ می دهند. بعبارت دیگر، با تمرین آساناها و تکنیک های وانهادگی، ظرفیت عملکرد عضلات افزایش؛ و درد به مرور کاهش می یابد.


Yoga And Back Pain

کمردرد حاد

 این نوع کمردرد، دفعتا شروع می شود و  درد آن به حدی است که فرد کاملا درمانده و ناتوان از حرکت می شود. این عارضه می تواند در هر سنی بروز کند.  کمردرد حاد، معمولا پس از یک تکان ناگهانی یا حرکتی حفیف (سرفه یا عطسه) بروز می کند و با هر حرکت کوچک عضلات پشت، درد به حدی می رسد که عملا هر گونه حرکتی را غیرممکن می سازد. این عارضه به هیچ وجه نادر نیست. بلکه آمارها حاکی از آنست که 50% تا 60% مردم در برهه ای از زندگیشان دچار آن می شوند.

 

کمردرد

اولین کاری که فرد مبتلا باید انجام دهد، استراحت است تا عضلات اطراف محل آسیب دیده، وانهاده شوند. در واقع، مکانیزم دفاعی بدن به گونه ای است که وقتی بخشی از بدن آسیب می بیند، عضلات اطراف خودبخود منقبض می شوند تا ناحیه آسیب دیده را بی حرکت نگهدارند.

استفاده از کیسه آب داغ جهت گرم کردن ناحیه آسیب دیده و جابجا شدن آهسته در بستر، سفتی و خشکی عضلات را کاهش می دهد. بعضی افراد با کمپرس آب یخ بهتر تسکین پیدا می کنند و برخی هم به استفاده از کمپرس آب داغ و آب یخ به تناوب بهتر پاسخ می دهند. ماساژ ملایم و کوتاه مدت که به دفعات در طول روز انجام شود، روند درمان را تسهیل می کند.

90% مبتلایان، بعد از یکی دو روز استراحت، خیلی بهتر شده و پس از یک هفته کاملا بهبود می یابند. پس از آن، یوگا نقش مهمی در جهت جلوگیری از بروز مجدد عارضه، ایفا می کند.

Yoga And Back Pain

Share

ساعات کاری:

  • شنبه -چهارشنبه: 8:00 صبح- 20:00 بعدازظهر
  • پنج شنبه: 8:00 صبح- 17:00 بعدازظهر
02633407886/ 02633407880

نماد اعتماد درگاه پرداخت

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

رزرو یک جلسه کلاس رایگان

Captcha
  Mail is not sent.   Your email has been sent.

آدرس ما روی نقشه

Top